top of page

Aktivitātes

Vistu un aitu saimniecība.

“Ir gan diezgan jānomokās, Kamēr vistkopībā sokas…” šos ievadvārdus no Maksa un Morica pirmā nedarba ir dzirdējis vai katrs. Bet kā īstenībā vistas tiek audzētas mūsu laukos? To apskatīsim vistu saimniecībā pie saimnieka Pētera, kur būs iespēja ne tikai skatīties, bet arī piedalīties vistu barošanā, iemēģināt kādu kūts darbu un, varbūt, atrast arī kādu izdētu olu. Turpat būs iespēja arī iemēģināt roku vilnas vērpšanā, saprotot, kā aitiņas palīdz mums tikt pie siltām zeķēm, cimdiem un šallēm.

Liellopu saimniecība.    

Vai piens rodas veikalā? Nē, tas nāk no govs. Meža Salu skoliņa dosies uz tuvējo liellopu audzētavu pie saimnieces Vijas, kurā apskatīsim kā lauku vidē tiek audzētas un uzturētas govis, kā tās dzīvo, ko ēd, kās izskatās ganības un kā no tad tomēr rodas tas piens...

Kazu saimniecība.

Izrādās, piens nāk ne tikai no govs! Mazāk pazīstama, bet ne mazāk nozīmīga Latvijas laukos ir arī kaza. Kazu saimniecībā iepazīsim kaziņu dzīvi un kopšanu, draudzēsimies ar tām, un barosim. Kā lielisks noslēgums būs kazu piena saldējuma baudīšana.

Dārzniecība.

Vagās aug gan puķes, gan gurķi. Un vagas mēdz būt gan uz lauka, gan siltumnīcās. To visu iepazīsim dārzniecībā, kur nometniekiem būs iespēja ne tikai vērot, bet arī pašiem ko iestādīt un, varbūt, pat piedalīties nelielā ražas novākšanā.

Bišu saimniecība. 

Bitītes – čakluma un kolektīvā darba paraugs. Apmeklēsim bišu dravu, ieskatīsimies bišu stropā, uzzināsim kā bitītes dzīvo, kādi ir viņu paradumi un galvenais – kā top tas saldais dzintara krāsas gardums – medus. Un protams, garšosim, smeķēsim un ēdīsim.

Vistas.jpg
Govis.jpeg
Kazas.jpeg
gurki.jpeg
Bites.jpg

Zirgu audzētava. 

Zirgs ir senākais cilvēka draugs, kas visos laikos palīdzējis mums gan saimniecībā, gan ceļā. Varbūt tāpēc mūsu attiecības ar zirgiem joprojām ir īpaši sirsnīgas un laimīgu sajūtu pilnas. Meža Salu skoliņa dosies uz netālajiem zirgu staļļiem, kur apskatīsim kā zirdziņi dzīvo šodien, skatīsimies kā tos kopt, un, protams, varēsim tos apmīļot un arī kādu aplīti izjāt.

Zirgi_berni.jpg

Meža taka.

Kas tad tā būtu par nedēļu laukos, ja mēs neietu mežā?! Meža Salu skoliņa vedīs savus dalībniekus pa mūsu meža taku, kurā iepazīsim Latvijas kokus un krūmus, apskatīsim meža pamatnē augošos augus, skatīsimies putnus un kukaiņus. Iepazīsim meža dzīvi un pilnu krūti ieelposim meža spirgto gaisu. Lai gūtās zināšanas un atziņas saglabātu, veidosim katra dalībnieka individuālo e-herbāriju.

Meza_taka.jpg

Lauku taka.

Mežus ietver lauki un pļavas, un protams, mēs dosimies arī tajās.  Lauku takā iepazīsim lauku un pļavu augus un apskatīsim raksturīgākos biotopus. Iepazīsim augus, kuriem ir dziednieciskas īpašības, mācīsimies tos vākt, uzglabāt un gatavot dziednieciskās tējas. Protams, šī būs lieliska iespēja papildināt dalībnieku individuālos e-herbārijus.

Lauku_taka.jpg

Meža apmetne. 

Mežu iespējams iepazīt arī kā piedzīvojumu. Mēs uzzināsim, kā cilvēks jūtas ne tikai aizejot uz mežu, bet dzīvojot tajā, kad dzīve pati ir atkarīga no dabas labvēlības. Būvēsim pajumti no mežā pieejamajiem materiāliem, mācīsimies salikt ugunskuru un iegūt uguni no dzirksteles. Un vai tad var kas būt gardāks par pašu ugunskurā ceptām desiņām?

Apmetne.JPG

Makšķerēšana. 

Katrā no mums dzīvo pirmatnējais makšķernieks. Šī nu būs iespēja laist viņu laukā. Meža Salu dīķi ir lieliski piemērota vieta, kur uzsākt savas makšķernieka gaitas vai papildināt savas makšķernieka prasmes. Kādas tad zivis dzīvo mūsu upēs un ezeros, un kā tās ķer? To uzzināsim Meža Salu skoliņā. Mācīsimies paši izgatavot savu makšķeri, gan iegūt ēsmu dabā, gan pagatavot to no veikala plauktos nopērkamā. Makšķerēsim, pētīsim noķertās zivis un veidosim nometnes lomu akvāriju.

Makskeresana.jpg

Zaķīšu pirtiņa.

Vai mājās ir vai nav pirtiņa, tas skoliņas dalībniekiem nav noteicošais. Mēs būvēsim pirtiņu paši! Laukā, zālienā – “Zaķīšu pirtiņu”. Paši no akmeņiem saliksim pirts krāsniņu, paši no zariem uzliksim jumtu. Paši pirtiņu kurināsim, paši gatavosim pirts slotiņas un, protams, paši pērsimies un priecāsimies.

Pirtina.jpeg

Sportiskās aktivitātes. 

Veselā miesā vesels gars! Par nometnieku sportisko labsajūtu rūpēsies saieta Limbažu Valsts ģimnāzijas mācībspēks un “Trejdeviņi” ilggadējais bērnu un jauniešu sportisko aktivitāšu vadītājs Dāvis Rudzītis. Interesanti sportiski uzdevumi, jautras stafetes, aktīvu kustību spēles – tas viss ir Dāvja vadīto aktivitāšu klāstā.

Sports.JPG

Pārgājieni. 

Tepat blakus, netālu, vijas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ezeru virkne, kurā 5 ezeri kā kareivji sastājušies rindā viens aiz otra. Dosimies tos apskatīt! Iziesim meža izpētes taku, kas vijas starp Dziļezeru un Riebezeru. Pārgājiena beigās laivās celsimies pāri Dziļezeram, un uz ugunskura vārīsim sātīgo “Ezerzupu”.

Saskarsme ar mūsu senčiem, viņu kultūru un dzīvesveidu mūs pavadīs pārgājienā uz Paldažu ieleju. Akmeņi, to sistēmas, Samšu oss un senkapi uzburs ainas par lībiešu dzīvi senajā Lemiseles novadā. Vai satapsim arī lībiešus pašus? Tas pagaidām lai paliek kā neliels noslēpums…

Pargajieni.JPG

Skaņu darbnīca.

Vēja skaņa, koku šalkoņa, putnu dziesmas, cilvēku dziesmas, kokles un stabules. Pasaulē ir tik daudz brīnišķīgu skaņu. Mēs tās klausīsimies, un darināsim arī paši savas. Ar balsi, ar instrumentiem, un pat vienkāršiem sadzīves priekšmetiem.

Skana.JPG

Mālošanas darbnīca.

Ēdot no māla bļodiņas, dzerot no māla krūzītes vai liekot ziedus māla vāzē parasti neaizdomājamies, kā no zemes izņemta māla pika kļūst par tik skaistu izstrādājumu. Meža Salu skoliņā nometnieki paši veidos savus māla priekšmetus, skaistumam vai praktiskai lietošanai – to lai katrs izvēlas pats.

Mali.jpg

Tāšu darbnīca. 

Tāšu cibiņas, somiņas, maciņi, taures vai pat cepures. Kā tās top? Kā iegūst bērza tāsi, un kā no tās veido sadzīvē tik noderīgās lietas? To visu iepazīsim tāšu darbnīcā, kur nometnieki paši savām rokām gatavos izstrādājumus no bērza tāss.

Tasis.jpg

Rotu kalšanas darbnīca.

Kam gan nepatīk rotāties? Bet rotas ir tik dažādas, kā lai izvēlas? Mēs skatīsimies senatnē. Iepazīsim senās baltu un skandināvu rotas, un to izgatavošanas tehnikas, un iemēģināsim roku rotu izgatavošanā arī paši. Katrs varēs izgatavot rotu tieši sev, ko nēsāt un saglabāt kā atmiņu par šo skaisto vasaras notikumu.

Rotas.jpg

Masku darbnīca.

Maskošanās ir senākā latviešu tautas tradīcija. Masku gājieni gadskārtu svētkos no rudens līdz pavasarim gājuši visā Latvijas teritorijā. Iepazīsim šo tradīciju, apmeklējot privāto muzeju “Masku skapis”, kurā būs iespēja ne tikai apskatīt, bet arī iemēģināt un pat uzvilkt maskas, un ietērpties to tērpos. Turpat masku darbnīcā gatavosim tradicionālās latviešu maskas arī paši.

Maskas.jpg

Lāpu darbnīca. 

Gatavojoties vakara lāpu gājienam, paši gatavosim tradicionālās auduma lāpas. Un neba visas nometnes laikā izlietosim, būs jau arī kāda ko līdzi paņemt un vecākiem ar savu darbu padižoties.

Lapas.jpg

Vakara notikumi. 

Lieliskai dienai nepieciešams lielisks noslēgums. Rāmi vakara cēlieni ar ugunskuru, dziesmām un stāstiem vai vakara ballīte, danču vakars vai lāpu gājiens – katrs nometnes vakars būs piepildīts ar savu neaizmirstamo saturu.

Vakars.JPG

Aktivitāšu klāsts nometnē var atšķirties no šeit uzskaitītā. Katrā konkrētajā nometnē tiks organizēta tikai daļa no šeit uzskaitītajām aktivitātēm. Uzskaitītās aktivitātes pilnā apmērā būs pieejamas, apmeklējot “Meža Salu skoliņu” vairāku gadu laikā.

© 2025 MezaSalas

bottom of page